מכירים את הקוביות שמדביקים לנו על השיניים לצורך טיפול אורתודונטי? מסתבר שאלה קוביות מאד חכמות. ד"ר דינבר אריאל, מומחה ליישור שיניים מציג כאן את הקוביות או הברקטים      החכמים. בשפה מקצועית הקוביה נקראת סמך. הסמכים או הקוביות החכמות באות לידי טיפול בשיטת אורתודונטיה אינדיוידואלית דיגיטלית עם מכשור או טכנולוגיה שנקרא אינסיגניה (insignia) והם אלה שיסיעו לקצר את התהליך. (הבסיס למאמר נלקח מתוך ריאיון לערוץ הבריאות הישראלי עם ד"ר אריאל דינבר).

מה מיוחד במכשור הזה הנקרא אינסיגניה  INSIGNIA ?

מדובר במכשור שמהווה את שיא הטכנולוגיה ביישור שיניים – אורתודונטיה. מכשור המיוצר אינדיבידואלית לכל שן ושן של המטופל הספציפי בהתאם למבנה השן ובהתאם לתוכנית הטיפול הספציפית של אותו מטופל לאחר שתיכננו באופן דיגיטלי את המצב הסופי של הטיפול טרם תחילת הטיפול. הכל כמובן על ידי האורתודונט המטפל

כיצד באה הטכנולוגיה לידי ביטוי בטיפול יישור שיניים באינסיגניה ?

דבר ראשון סורקים את כל השיניים בעזרת סורק שיניים דיגיטלי הנקרא "I-Tero", הסורק נראה כמו עיפרון שפשוט קורא את צורת השיניים ומעלה תמונה תלת ממדית של השיניים על המחשב. הסריקה מתבצעת במקום המדידות שנוהגים לעשות במרבית המרפאות בארץ (בעזרת משחות למיניהן שמוכנסות לפה בעזרת כפות מדידה מחוררות, לרוב הדבר זכור בשל המחנק או הרצון להקיא). הסריקה הופכת את הביקור ללקיחת מידות לקל ונעים, דבר שמשפיע על המחויבות של הילד או הנער לכל תהליך הטיפול. יתרה מכך, נוצר דגם של הפה בתבנית דיגיטלית, הוא לא יכול להישבר והוא הכי מדויק שיש.

כיצד הסריקה הדיגיטלית עוזרת לאורתודונט בתהליך יישור שיניים ?

הסריקה נשלחת ע"י הסורק באופן אוטומטי לחברת Ormco בארצות הברית. החברה בארה"ב מעלה את ההדמיה על תוכנה הנגישה לאורתודונט. האורתודונט משנה און ליין את מיקום כל שן ושן בכל הממדים בהתאם לדרישות המקצועיות הדרושות, בהתאם למבנה הפנים, וממקם את הקוביות האינדיבידואליות במקום המתאים ביותר.

האם ניתן לבצע את הבדיקות האלה ישירות בפה?

בעזרת התוכנה ניתן לבדוק את השיניים במצבן ההתחלתי והסופי מכל כוון ובהגדלה.

בפה אין שום אפשרות לצפות מראש או לבדוק את המצב הסופי כיוון שעדיין הטיפול לא החל.

בתוכנה ניתן לבדוק את השיניים בחתכים, איך הן נפגשות מול השיניים בלסת הנגדית, לבדוק את השיניים מזויות שונות ובהגדלה. אלה פעולות שלא ניתן לבדוק בפה בטיפול רגיל ובטח שלא את המצב הרצוי של סוף טיפול לפני הטיפול.

בשיטה זאת יושב המומחה ליישור שיניים,  מול המחשב ומתכנן עבור כל מטופל שלו את התוכנית האופטימלית באופן דיגיטלי.

מדובר בפעולה הדורשת זמן ומחשבה. את הפעולה הזאת מבצעים אחרי הסריקה ולפני תחילת הטיפול לבד מול המחשב, כשהמטופל נמצא בבית או בעיסוקיו השונים. אמנם מדובר בפעולה שלוקחת יותר זמן תכנוני אך היא מקצרת את תהליך יישור השיניים עצמו והינה אפקטיבית יותר.

מה קורה לאחר שהסתיים התכנון הסופי של מיקום השיניים והמכשור ?

בהתאם לתוכנית הטיפול של האורתודונט, המעבדה בארה"ב יוצרת לכל קוביה מרשם ספציפי אינדיבידואלי המתאים לשן הספציפית שעליה יודבק. המרשם הזה הוא למעשה מידע הבא לידי ביטוי במבנה הספציפי של הקוביה שנעשה בצורה ספציפית לשן הספציפית וזאת כדי להזיזה בדיוק כפי שהמומחה ליישור השיניים תכנן.

בהתאם לתוכנית הוירטואלית הדיגיטלית שנוצרה מייצרים את הקוביות האינדיבידואליות והחוטים הספציפיים המקשרים בין הקוביות.

מה ההבדל בין הקוביות החכמות האלה לקוביות הרגילות שמשתמשים בדרך כלל ?

הקוביות הרגילות הן למעשה מוצר מדף, כלומר מוצר אחיד המיוצר להמונים. מוצר מדף חכם אמנם, אבל כל קוביה נבנת על פי ממוצע שנקבע על ידי החברה המייצרת אותה. על השן הקדמית שלך לדוגמא, במכשור הרגיל ידביקו קוביה זהה או מאד דומה לקוביה שידביקו לכל אדם אחר. כל מה שצריך זה לפתוח את המגירה במרפאה ולהדביק לך. אין בקוביה הרגילה שום דבר המייחד את השיניים שלך או את הבעיה האינדיבידואלית שלך.

ומה נקבל באינסיגניה INSIGNIA ?

באינסיגניה מקבלים מכשור על פי סריקה דיגיטלית מדויקת של השיניים שלך כאשר המכשור מוכוון מטרה בהתאם לבעיה הספציפית שלך ולא על פי ממוצע של אוכלוסיה זו או אחרת.

כלומר אם צריך לדוגמא, ליצור בשן ספציפית סוג של כח מיוחד לכיוון ספציפי אז המידע הזה יוכנס אינדיבידואלית לקוביה הספציפית לשן הזאת.

צירוף המילים אורתודונטיה אינדיבידואלית, מה זה בעצם ?

כל קוביה מיוצרת כמו חייט התופר בגד על פי מידה. כמו שיש טביעת אצבע אחת המתאימה רק לאדם אחד, כך אותה קוביה היא ספציפית ומתאימה לשן ולבעיה הספציפית של אדם ספציפי. זהו המכשור האינדיבידואלי הנקרא אינסיגניה. במרפאתנו אנו פועלים ליותר ויותר טיפולים בשיטות דיגיטליות שהן מדויקות יותר, תהליך היישור מהיר יותר והיכולת לצפות אותו מראש וכמובן שהתוצאות הן מיטביות.

ניתן לומר שהטיפול באינסיגניה יעיל יותר ?

בהחלט. אם ישבו ותכננו היטב את הטיפול מראש, הטיפול יהיה מהיר יותר וגם התוצאה טובה יותר.

אם נעסוק במהירות,  במשך הטיפול, שהינו מרכיב חשוב מאוד הן אצל ילדים ונוער והן אצל בוגרים, אזי נוכל לכתוב שמדובר במרכיב בעל חשיבות מרובה. זאת אמנם לא המטרה המרכזית של רופא השיניים המומחה ליישור שיניים אולם מדובר בחלק ממעטפת השירות למתרפא ומהיכולת שלנו כרופאים להיות אמפתיים ולהבין שהתהליך נראה כנצח, לכן כל דבר בריא ונכון מקצועית שיכול לסייע לתחושתו של המתרפא יקרה במרפאתנו.

כמה המכשור הדיגיטלי הזה מקצר את הטיפול ?

מחקרים מראים קיצור של 37% בממוצע, וזה מאד משמעותי, לדוגמא טיפול  שנמשך שנתיים, אם נקצר אותו ב-37% זה כמעט 9 חודשים של קיצור משך הטיפול (חשוב לזכור שמדובר על ממוצעים וצריך לזכור שהתגובה האינדיבידואלית של כל אדם לטיפול היא שונה.)

לסיכום נכתוב שיש כאן קפיצה משמעותית בטכנולוגיה בהשוואה למכשור הרגיל וזאת בכל המובנים. צריך להבין שהמידע הזמין עבור האורתודונט בזכות הטכנולוגיה הדיגיטלית הזאת עוזר משמעותית להצלחת הטיפול והוא במאה אחוז לטובת המטופל. האפשרות להראות למטופל לפני הטיפול את מצבו ההתחלתי ומצבו הצפוי בסיום הטיפול כפי שהמומחה ליישור שיניים תכנן אותו בהדמיה תלת ממדית מאפשרת לבחון יחד עם המטופל אם אנחנו צפויים להשיג את מטרות הטיפול כפי שהמטופל מצפה.

אם צריך לבחור בין מכשור רגיל שהוא מוצר מדף לבין מכשור דיגיטלי אינדיבידואלי הנקרא אינסיגניה – מה תהייה בחירתך ?

האם תבחר טיפול בעזרת מכשור המיוצר להמונים על פי ממוצעים או מכשור דיגיטלי אינדיבידואלי מוכוון בעיה ומותאם לשיניים שלך ?

התשובה ברורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *